Amerykańskie tematy w Szansie
Amerykańskie tematy w Szansie
– Pojechałam do Ameryki nie za chlebem, ale za miłością, mówiła pisarka i dziennikarka Eliza Sarnacka-Mahoney w środę, 31 lipca, na spotkaniu z cyklu „Ciekawe tematy z ciekawymi ludźmi”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Szansa w Zambrowie.
Gość Szansy jest rodowitą zambrowianką, absolwentką Szkoły Muzycznej i Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie oraz filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów wyjechała na stypendium do Wielkiej Brytanii. Tam poznała swojego przyszłego męża, wówczas stypendystę z Ameryki. Od ponad 20 lat mieszka w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych.
– Pisałam od dziecka. Chodziłam do Domu Kultury, którego dyrektorką była pani Teresa Szumowska. W Domu Kultury była maszyna do pisania i tam przepisywałam swoje wiersze, które wysyłałam na konkurs, przypomniała.
Pisze nadal: bajki dla dzieci, wiersze, powieści dla dorosłych oraz książki i teksty publicystyczne poświęcone życiu w Ameryce, m.in. Polonii. Współpracuje z polską prasą, ostatnio głównie z „Dziennikiem Gazeta Prawna”.
Jest mamą dwóch dorosłych córek, które są dwujęzyczne. Dziewczynki nie chodziły do polskiej szkoły. Pisarka sama uczyła córki języka polskiego z polskich podręczników i w domu porozumiewała się z nimi w ojczystym języku.
– Wdrażałam w życie dwujęzyczne wychowanie. Była to nauka języka polskiego i kultury, ale też trening mózgu i szerszy rozwój. Dwujęzyczność staje się modna, mówiła pisarka.
Poinformowała o aktywnej działalności w powołanej w 2015 r. fundacji „Dobra Szkoła Nowy Jork” i organizowanym co roku Polonijnym Dniu Dwujęzyczności. Akcja pielęgnuje ojczysty język i promuje szeroko pojętą polskość.
Spotkanie miało charakter rozmowy z pisarką. Licznych uczestników interesowały aktualne wydarzenia w USA, zbliżające się wybory prezydenckie, szanse kandydatów, ich programy. Eliza Sarnacka-Mahoney ze znawstwem problematyki, odwołując się do historii, komentowała i przybliżała zagadnienia. W czasie spotkania była możliwość nabycia jej książki „Amerykański reset. Stany (jeszcze) Zjednoczone od podszewki” zawierającej wywiady i eseje przedstawiające współczesny obraz Ameryki i jej mieszkańców.
Bohaterka tego interesującego spotkania została obdarowana kwiatami i tomikiem poezji wydanym w tym roku przez Stowarzyszenia Szansa.